- Jest dla mnie szczególnie istotne, że Eurojust jest rozpoznawany nie tylko na szczeblu politycznym, ale przede wszystkim przez praktyków, którzy, na co dzień zajmują się ściganiem sprawców najpoważniejszych przestępstw i niejednokrotnie korzystają w swojej pracy z pomocy Eurojustu – powiedział minister.    
W trakcie wizyty dyskutowano o szczególnej roli Eurojustu oraz utworzeniu Prokuratury Europejskiej i jej relacji z Eurojustem.
W drugim dniu wizyty w Polsce  (19 grudnia 2013 r.), przewodnicząca Eurojustu spotka się z kierownictwem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, aplikantami Szkoły oraz prokuratorami i sędziami apelacji krakowskiej.

Eurojust został utworzony w 2002 r. w celu zintensyfikowania walki z poważną przestępczością zorganizowaną w Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest ułatwianie koordynacji i współpracy między krajowymi organami śledczymi a organami ścigania w sprawach dotyczących różnych państw członkowskich. W toku funkcjonowania Eurojustu nastąpił rozwój tej organizacji do obecnego kształtu, tj. głównego podmiotu w obszarze współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych.
Każdy z krajów członkowskich Unii deleguje do Eurojust przedstawiciela krajowego. Na stanowisko to wyznaczani są prokuratorzy, sędziowie lub przedstawiciele służb policyjnych.