Opinię taką minister sprawiedliwości wyraził w liście skierowanym do uczestników konferencji zorganizowanej 5 marca przez Komisję Praw Człowieka przy NRA na temat: „Niezależność Sądów i Trybunałów jako gwarancja praw i wolności człowieka”.
- Chodzi o takie uformowanie stosunków, aby sądy nie występowały wobec Ministra Sprawiedliwości w roli petentów. Z drugiej strony, aby Minister Sprawiedliwości, który odpowiada politycznie za stan wymiaru sprawiedliwości, dysponował narzędziami pozwalającymi korygować te działania sądownictwa, które w odbiorze społecznym budzą sprzeciw. Rolą Ministra Sprawiedliwości jest podejmowanie wszelkich działań prawnych, aby zapobiegać takim zdarzeniom i postawom w funkcjonowaniu władzy sądowniczej, które podważają zaufanie obywateli do polskiego wymiaru sprawiedliwości – napisał Zbigniew Ziobro w swoim piśmie.
Według ministra służebna wobec społeczeństwa rola sądów i trybunałów wymaga jednoznacznie właściwego sytemu kontroli i równowagi pomiędzy władzą sądowniczą, a wykonawczą reprezentowaną przez ministra sprawiedliwości.
Pełna treść listu>>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Pozycja ustrojowa sędziego
|