Anna Streżyńska - Minister Cyfryzacji

- Główny problem administracji jest związany z nieadekwatnością wysiłków do efektów. Zmierzamy do tego, by Polska była państwem usługowym dla obywatela. Tymczasem na administrację wydajemy ogromne kwoty, a rzadko kiedy to przekłada się na wymierne efekty dla obywateli; środki często są marnotrawione, a usługi są nieadekwatne do potrzeb - mówiła Streżyńska na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Jak zaznaczyła Streżyńska, centrum państwowych usług, za pomocą którego każdy obywatel w prosty sposób mógłby załatwić dowolną sprawę urzędową bez wychodzenia z domu, miałby być istniejący już system Obywatel.gov.pl.
- Na +Obywatelu+ jest już 30 uruchomionych usług, a 107 czeka w kolejce. Ma to być +brama do administracji+, jedna domena informacyjno-usługowa z podstronami i prostym menu wyboru. Chcemy, aby umożliwiała ona proste dotarcie do usług, opisanych prostym polskim, a nie hermetycznym i technicznym językiem. Istniejący dotąd profil zaufany nic nikomu nie mówi ani nie sugeruje, że chodzi w nim o weryfikację naszej osoby w kontaktach z urzędami - zaznaczyła szefowa MC. Dodała też, że za serwisem Obywatel.gov.pl musi iść modernizacja platformy e-PUAP, a szczególnie jej skrzynki podawczej, z której korzysta niewielu obywateli.
Minister zapowiedziała, że z MC jako pierwsza pod obrady Sejmu trafi nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych (tzw. megaustawa), związana z wizytą papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży 2016 w Krakowie. Tzw. "nowela franciszkańska" ma trafić do Sejmu na przełomie roku. Ma ułatwić organizację wielkich imprez masowych poprzez trwałą rozbudowę sieci i budowę sieci tymczasowych. - Spodziewamy się 3 mln młodych ludzi z całego świata, z których każdy przywiezie ze sobą telefon komórkowy i pewnie tableta. Sieć w związku z tym bardzo łatwo wypełnia się ruchem, infrastruktura telekomunikacyjna tego nie wytrzyma. Chodzi o to, żebyśmy podołali zapotrzebowaniu młodzieży, która będzie nas oceniała po tym, jak wytrzyma to nasza sieć - zaznaczyła Streżyńska.
Wśród innych zadań wymieniała m.in. opracowanie i wdrożenie krajowego programu ochrony cyberprzestrzeni oraz wdrożenie unijnej dyrektywy o cyberbezpieczeństwie, nad którą prace dobiegają już końca. Zaznaczyła przy tym, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji "zaledwie dotknęło zagadnień cyberbezpieczeństwa", dlatego dla przyspieszenia tych działań zostanie powołany specjalny wiceminister. (ks/pap)