Wojciech Węgrzyn – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości 25 stycznia br. wziął udział w konferencji naukowej pod patronatem Ministra Sprawiedliwości „Deregulacja zawodów prawniczych a spory wokół modelu prawnika w Rzeczypospolitej Polskiej”. Deregulacja rozumiana jest jako redukcja ograniczeń stawianych przez prawodawcę przed osobami chcącymi wykonywać dany zawód, przy zgodzie co do pozostawienia go w katalogu zawodów regulowanych. Strategia ta dotyczy w szczególności zawodów zaufania publicznego. Prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości prace nad deregulacją zawodów mają na celu przede wszystkim poprawę jakości usług oraz ułatwienie do nich dostępu.
- Przygotowane w moim resorcie propozycje zmian w projekcie ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów w zakresie zawodów prawniczych zmierzają w tym właśnie kierunku - dalszego zwiększenia - dostępu do tych zawodów – powiedział w trakcie konferencji Wojciech Węgrzyn. - Przy czym dostęp do prawniczych zawodów zaufania publicznego w pewnym stopniu nadal pozostaje ograniczony (poprzez egzaminy czy też przesłanki związane z wykazaniem się odpowiednią praktyką czy też tytułem naukowym) przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo odbiorców usług zawodów związanych z funkcją publiczną, jak i ze względu na charakter zawodu zaufania publicznego – zaznaczył.
Wiceminister sprawiedliwości wskazał również, że w porównaniu do innych państw europejskich liczba osób świadczących pomoc prawną w Polsce przez wiele lat była bardzo niska. Jedną z przyczyn takiej sytuacji był fakt, że do 2005 r. brakowało powszechnie obowiązujących przepisów, regulujących dostęp do aplikacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej. Ustawą z dnia 30 czerwca 2005 r. wprowadzono zasadnicze zmiany w zakresie dostępu do aplikacji prawniczych (adwokackiej, radcowskiej i notarialnej) oraz egzaminów kończących aplikacje.
 W wyniku tej zmiany w kolejnych latach przeprowadzania egzaminów państwowych wzrasta liczba kandydatów, co jest wyrazem zaufania młodych ludzi do Państwa. - W ostatnich latach wzrasta również liczba adwokatów i radców prawnych oraz notariuszy – powiedział wiceminister Wojciech Węgrzyn. - Jednakże wciąż pozostają pewne bariery w dostępie do tych zawodów, których zniesienie jest również celem ustawy deregulacyjnej – zakończył.