Na konferencji prasowej, która odbyła sie w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił wyniki odbytej tam narady. 

Nadzór nad wykonaniem kar przez kuratorów nie był właściwy - potwierdził minister. Ministerstwo w ubiegłym tygodniu skierowało pismo do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa przez jednego z nich.
- W jednym przypadku mieliśmy do czynienia z poważnym błędem, jesli nie przestępstwem – stwierdził min. Gowin. – Nie doszło jednak do naruszenia procedur. – Nie ma potrzeby nowelizacji w tym zakresie.
Trzeba będzie jednak wyjaśnić działania policji i prokuratury w tej sprawie. Minister wyraził nadzieję, że prokuratura także przedstawi swoje wnioski.
Plany na przyszłość - to usprawnienie przepływu danych między Krajowym Rejestrem Karnym a Krajowym Rejestrem Sądowym. W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęły się prace  nad nowelizacją odpowiedniej ustawy. Projekt ma być gotowy do końca sierpnia.
Jak podkreślił minister, filozofia uchwalonych 10 lat temu przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym była taka, że to w interesie samych spółek było, aby nie kierować do ich zarządów osób karanych. "I generalnie to się sprawdza, ujawniono jedynie kilka przypadków na kilkaset tysięcy spółek" - dodał.
Trwają prace legislacyjne nad uregulowaniem przymuszającym postępowań wobec spółek, które sprawozdań finansowych nie przedstawiły jak nakazuje ustawa.
Po konferencji ministra wnioski przez niego przedstawione skomentował rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Bartłomiej Przymusiński:
-  Uzupełniamy się w diagnozie sytuacji z ministrem, który stwierdził, że sąd rejestrowy nie popełnił uchybień przy rejestracji spółki Amber Gold – powiedział sędzia Przymusiński. – Chciałbym, aby politycy wreszcie przestali powtarzać, ze zawiedli sędziowie – dodał.
Takie twierdzenia nie są poparte żadnymi konkretami – mówił sędzia.

Więcej>>www.lex.pl

Źródło: konferencja, 20 sierpnia 2012 r.