Po raz kolejny Trybunał Konstytucyjny zajmie się tanim wykupem mieszkań własnościowych i lokatorskich. Pytanie prawne w tej sprawie skierował do niego Sąd Okręgowy w Warszawie (sygn. P 42/10).
Powstało ono na tle sprawy spółdzielcy posiadającego własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Chciał się przewłaszczyć. Spółdzielnia jednak zwlekała z rozpatrzeniem jego wniosku. Wystąpił więc do SO, by pomógł mu wykupić lokal. Sąd zaś zawiesił postępowanie w jego sprawie i zwrócił się do TK.
SO kwestionuje dwa przepisy. Jeden dotyczy wykupu mieszkań lokatorskich (art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), drugi – własnościowych (art. 1714 ustawy). Oba, zdaniem sądu, naruszają ustawę zasadniczą w tym zakresie, w którym nakazują spółdzielni zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu ze spółdzielcą po spełnieniu przez niego warunków finansowych z tych przepisów.
Chodzi o spłatę zaległych opłat za mieszkanie oraz części zobowiązań spółdzielni związanych z budową (w tym zadłużenia kredytowego). Jeżeli spółdzielnia korzystała z pomocy publicznej, to w wypadku mieszkań lokatorskich trzeba zapłacić jeszcze kwotę odpowiadającą części kredytu umorzonego spółdzielni przez państwo.
Zastrzeżenia SO budzi przede wszystkim dysproporcja między ceną, po jakiej są przewłaszczane te lokale, a ich wartością rynkową. Nowelizacja narusza ponadto zasady przyzwoitej legislacji.
Źródło: Rzeczpospolita 3.12.2010.