Wnioski na razie będą mogli składać mieszkańcy pięciu nieruchomości, co do których zapadły decyzje i są one ostateczne. To adresy: Poznańska 14, Marszałkowska 43, Nowogrodzka 6a, Nabielaka 9 oraz Noakowskiego 16.
Na składanie udokumentowanych wniosków będzie 30 dni.
Patryk Jaki powiedział, że wszystkie terminy, w jakich można składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia, podane są w Biuletynie Informacji Publicznej.
Zwrócił ponadto uwagę, by składane wnioski były bardzo dobrze udokumentowane, "aby przedstawić tam dowody na krzywdę, na podniesione czynsze, na ewentualne szykanowanie. Wszystkie te elementy będą brane pod uwagę przez komisję przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej wypłacie odszkodowania i o wysokości tego odszkodowania".
Szef komisji poinformował, że świadczenia będą wypłacane ze środków m.st. Warszawy, ale też z "tych, które zostały zabezpieczone w ramach postępowania egzekucyjnego, które prowadzi komisja".
Sebastian Kaleta z komisji weryfikacyjnej podkreślił, że wysokość odszkodowania będzie ustalana na podstawie dokumentów i zgromadzonego materiału dowodowego. "Zawsze to będzie indywidualna ocena" - dodał. Przyznane odszkodowania i zadośćuczynienia będą podlegać kontroli sądowej. Członkowie komisji zaznaczyli, że miasto będzie mogło odmówić wypłaty odszkodowania, wtedy sprawa trafi do sądu.
Kaleta powiedział, że dopiero w ostatnich dniach rozpoczął się bieg terminów do wniosków o odszkodowania wobec wskazanych przez Jakiego nieruchomości. Dodał, że w przypadku każdej nieruchomości będzie wskazany osoby termin, do którego można będzie złożyć wniosek. (Agnieszka Matłacz/PAP)