Jak poinformowało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości w dniach 16-19 kwietnia br. w Warszawie odbywają się spotkania ekspertó GRECO m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, sędziami, prokuratorami, parlamentarzystami, organizacjami pozarządowymi. - Celem tych spotkań ekspertów z reprezentantami polskiego wymiaru sprawiedliwości jest zebranie informacji do przygotowywanego raportu - powiedziała Joanna Dębek z wydziału komunikacji społecznej i promocji MS. Jak wskazała, podobne raporty zostaną przygotowane także w odniesieniu do innych państwa Europy.
Spotkania te odbywają się w ramach kolejnej, IV rundy ewaluacyjnej GRECO, która poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym zapobiegania korupcji wśród parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów. Celem spotkania w Warszawie jest zebranie informacji w zakresie objętym ewaluacją. Informacje te posłużą do przygotowania raportu na temat rozwiązań obowiązujących w Polsce wraz z rekomendacjami (dotyczącymi np. zmian w obowiązującym prawie, czy też udoskonaleń o charakterze organizacyjnym), które Polska będzie zobowiązana wykonać.
Group of States against Corruption (GRECO) powołana została w 1999 roku przez Radę Europy. Kontroluje, czy działania państw członkowskich są zgodne z antykorupcyjnymi standardami Rady. Zadaniem GRECO jest podnoszenie standardów zwalczania korupcji poprzez monitorowanie zgodności obowiązujących w krajach członkowskich przepisów z antykorupcyjnymi standardami wyznaczonymi przez Radę Europy.
Członkostwo w GRECO nie ogranicza się do państw - członków Rady Europy. Obecnie Grupa składa się z ponad 40 krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych. Siedziba GRECO znajduje się w Strasburgu.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, eksperci GRECO wyrazili chęć spotkania z przedstawicielami prasy. Spotkanie to odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia 2012 r. w godz. 16.00-17.00 w Ministerstwie Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11).
Zależy im szczególnie na udziale w spotkaniu osób, które posiadają wiedzę i praktykę w zakresie prowadzonych śledztw dziennikarskich dotyczących problematyki korupcji wśród sędziów, prokuratorów, parlamentarzystów.