- Niezwykle doceniam  tę  potrzebną i skuteczną akcję, jaką jest dążenie do wprowadzenia w życie Dyrektywy UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Zobligowanie ustawodawstw krajowych do pełnego wprowadzenia jej przepisów w życie stanowi najistotniejszy w ostatnim okresie krok do poprawy pozycji pokrzywdzonych w zakresie ich ochrony zapewnianej przez państwa członkowskie – mówił w trakcie swojego wystąpienia na konferencji polski wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.
Przypomniał również, że Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje liczne działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. - Mamy świadomość, że przed nami stoją nowe wyzwania. Godne podkreślenia jest to, że z roku na rok w realizację takich działań włącza się coraz większa liczba różnych resortów, instytucji i środowisk – dodał wiceminister. Nie do przecenienia jest także dobra – w naszej ocenie – współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem. Współpraca ta daje coraz lepsze efekty w postaci realnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ale także i takie jak dzisiejsza konferencja, współorganizowana także we współpracy z sektorem pozarządowym – zakończył.
Międzynarodowa konferencja odbywa się w dniach 14-17 maja 2014 r. w Warszawie. Victim Support Europe została założona w 1990 r. przez organizacje zajmujące się pomocą na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Victim Support Europe jest organizacją zrzeszającą 34 organizacje pozarządowe z 25 państw Unii Europejskiej.
Po raz pierwszy gospodarzem konferencji jest Polska. Za organizację odpowiada Ogólnopolski Związek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem „Subvenia Victima” oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak podkreśla w ogłoszonym komunikacie resort sprawiedliwości, możliwość zorganizowania w Polsce prestiżowej konferencji dla europejskiego forum ekspertów tworzących systemy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem (z udziałem m.in. przedstawicieli Agencji Praw Podstawowych, Parlamentu Europejskiego, ministerstw sprawiedliwości innych krajów) oraz zajmujących się bezpośrednim świadczeniem pomocy jest dowodem na to, że wychodzenie naprzeciw potrzebom i problemom ofiar przestępstw stanowi ważny dla naszego kraju obszar aktywności oraz przedstawienia polskich rozwiązań, szczególnie tych, które stanowią przykłady współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości oraz organizacjami pozarządowymi. -  Daje to również realną szansę zwrócenia uwagi uczestników konferencji na kierunek rozwoju polskiego systemu pomocy ofiarom przestępstw – czytamy w dokumencie.