Pilotażowy program PPP to jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce, która ma promować i przybliżać zasady Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Na pilotażowe projekty wyłonione w konkursie, Ministerstwo Gospodarki (MG) przeznaczy 1 milion zł - powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas konferencji poświęconej konkursowi "Dobre Praktyki PPP", która odbyła się 13 maja br. w MG.
Jak zaznaczył wiceminister Baniak, celem współorganizowanego przez MG konkursu jest przygotowanie podmiotów publicznych, głównie samorządów terytorialnych do realizacji projektów PPP oraz wdrożenie programów pilotażowych. - Ministerstwo udzieli wsparcia finansowego dla najlepszych projektów zgłoszonych w 4 kategoriach: infrastruktura komunalna, sportowo-rekreacyjna, sieciowa i "małe PPP", czyli przedsięwzięcia o wartości mniejszej niż 10 mln euro. - wymienił wiceminister. Pieniądze będą przeznaczone na przygotowawczą fazę projektów, tj. przeprowadzenie niezbędnych analiz.

Od lewej: Grzegorz Lang, zastępca dyrektora Departamentu Regulacji Gospodarczych, Rafał Baniak, podsekretarz stanu w MG, Agata Kozłowska, prezes Investment Support, Irena Herbst, PKPP Lewiatan 

- Poprzez pokazanie korzyści z realizowania zadań publicznych z udziałem partnerów prywatnych, chcemy przełamywać bariery mentalne i proceduralne, utrudniające realizację projektów w oparciu o PPP - dodał wiceszef resortu gospodarki. Podkreślił, że aby umożliwić realizację tego typu inwestycji na większą skale konieczne są również sprzyjające przepisy prawne. - Trwają obecnie prace nad poprawieniem ustawy o PPP, która nie przynosi zakładanych rezultatów. Nowelizacja może być przyjęta przez rząd już w czerwcu br. - zapowiedział.

Dotychczasowy przebieg konkursu "Dobre Praktyki PPP" podsumowała Agata Kozłowska, prezes Investment Support, firmy doradczej współorganizującej to wydarzenie. - Napłynęło 41 projektów z całej Polski. Najwięcej dotyczyło infrastruktury komunalnej i sportowo-rekreacyjnej. Przodowały województwa mazowieckie, śląskie, lubelskie i małopolskie. Aż pięć projektów złożył Kraków, po trzy Łódź i Lublin - wyliczyła. Z kolei przewodnicząca kapituły konkursu, Irena Herbst z PKPP Lewiatan przedstawiła harmonogram konkursu. - Do 30 maja br. będziemy sprawdzać projekty pod kątem formalno-merytorycznym, a następnie wyłonimy zwycięskie projekty. Wyniki ogłosimy 25 czerwca br. - stwierdziła.

Wiceminister Baniak odniósł się też do innej inicjatywy, w którą włączyło się MG. PKPP Lewiatan wraz z innymi organizacjami przedsiębiorców i samorządów lokalnych postanowiło powołać Centrum PPP. - Do najważniejszych zadań tej instytucji należeć będzie popularyzacja wiedzy i dobrych praktyk PPP, a także opracowywanie wzorów umów i świadczenie usług w zakresie mediacji pomiędzy partnerami - wyliczył wiceminister. Podkreślił, że działalność Centrum może obniżyć koszty tworzenia projektów i przyspieszyć rozwój infrastruktury w Polsce.

Konkurs "Dobre Praktyki PPP" to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki oraz firmy doradczej Investment Support. Ma na celu upowszechnienie wiedzy i standardów realizacji projektów w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Konkurs skierowany jest do podmiotów publicznych, których zwycięskie projekty otrzymają od MG wsparcie finansowe na przygotowanie analiz wstępnych.

Konkurs - Dobre Praktyki PPP - prezentacja (.pps)

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki.