Obecnie przedsiębiorca, który wykupi patent we wszystkich krajach UE wyda ok. 40 tys. euro. 70 proc. tej kwoty to wydatki na tłumaczenia dokumentów na wszystkie unijne języki. Wprowadzenie jednolitego patentu w ramach UE – obowiązującego na terenie wszystkich 27 krajów - mogłoby kosztować jedynie 6,2 tys. euro, z czego tylko 10 proc. obejmowałoby tłumaczenia na angielski, niemiecki i francuski - czytamy w opinii opublikowanej na stronie internetowej resortu gospodarki.
Zdaniem ekspertów MG, patent jednolity w ramach UE obniżyłby też koszty dochodzenia przez przedsiębiorców swoich praw. Obecnie orzeczenia organów krajowych, wydawane w sprawach dotyczących patentu europejskiego, są ważne jedynie na terytorium danego kraju. Wymaga to prowadzenia wielu postępowań przed sądami w różnych państwach. Natomiast Orzeczenia Jednolitego Sądu Patentowego byłyby obowiązujące na terenie niemal całej Unii.
- Oszczędności przy uzyskaniu jednolitej ochrony patentowej w ramach UE powinny zachęcić polskich przedsiębiorców do zwiększenia działalności innowacyjnej. To z kolei przyczyni się do podniesienia ich konkurencyjności na rynku wewnętrznym, jak również zwiększy zainteresowanie ochroną swoich rozwiązań technicznych w Europie - napisano w opinii Ministerstwa Gospodarki.
Jednak zdaniem części ekspertów nie wszystkie firmy skorzystają na jednolitym patencie. - Po wprowadzeniu jednolitego patentu zniknie dotychczasowa ochrona mniej innowacyjnych firm, bo z automatu jego moc będzie się rozciągać na terytorium naszego kraju - twierdzi rzecznik patentowy Paweł Wrześniewski. I dodaje, że paradoksalnie, przeciwnicy jednolitego patentu wskazują na to, że to, co wymyślili politycy, też promuje gigantów i wcale nie będzie dla małych i średnich przedsiębiorców takie korzystne, zwłaszcza w Polsce - zauważa mec. Wrześniewski.
Zwraca uwagę, że dotychczas nasze firmy, mniej innowacyjne, chroniło głównie to, że tzw. duzi gracze nieczęsto zatwierdzali w Polsce udzielony im patent europejski (fachowo nazywa się to walidacją).
Pakiet umożliwiający wspólny system patentowy składa się z dwóch rozporządzeń (ws. jednolitego systemu ochrony patentowej i ws. reżimu językowego) oraz umowy międzynarodowej tworzącej Jednolity Sąd Patentowy.