Z pisma, które dostał z Ministerstwa Finansów "Dziennik Gazeta Prawna", wynika jasno, że przychód ze stosunku pracy powstaje w każdym przypadku, gdy mamy do czynienia z uzyskaniem przez pracownika korzyści. Pracodawca powinien doliczyć wartość świadczeń do przychodu pracownika i je opodatkować. Oznacza to, że każdy, kto weźmie udział w imprezie integracyjnej, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od wartości spotkania przypadającej na jedną osobę.
Odmiennego zdania są firmy organizujące imprezy, eksperci, a nawet niektóre wojewódzkie sądy administracyjne. Uznają oni, że w przypadku imprezy integracyjnej po stronie pracowników nie powstaje przychód.
Nie zgadza się z tym MF. Podkreśla, że zaakceptowanie takiego stanowiska prowadziłoby do absurdalnych wniosków. Na przykład do uznania, że przychód pracownika z tytułu wynajętego dla niego przez firmę mieszkania powstałby tylko wtedy, gdyby w nim mieszkał. Tymczasem to, czy mieszka w tym lokalu, czy nie, w ocenie MF nie ma żadnego wpływu na powstanie przychodu z tego tytułu. Pracownik uzyskuje bowiem świadczenie w momencie udostępnienia mu mieszkania do użytkowania i nie ma znaczenia to, czy spędził w nim każdą dobę, czy tylko co trzecią.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
MF: jest impreza integracyjna, jest podatek
Resort finansów stanowczo potwierdza, że u pracowników, dla których pracodawca organizuje imprezę integracyjną, powstaje przychód ze stosunku pracy.