Odznaczenia otrzymało 33 mecenasów z całej Polski. - Byliście od początku z "Solidarnością" przy tworzeniu statutu związku, jego rejestracji i przez całą legalną działalność udzielając rad i porad prawnych. A potem w stanie wojennym jakże wielu z Was zeszło do podziemia podejmując czynną walką z systemem - mówił podczas uroczystości minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
- Już w wolnej Polsce występowaliście z wnioskami o rehabilitację osób niesłusznie skazanych w PRL lub też pomawianych o współpracę z poprzednim systemem. Nie sposób przywołać wszystkich tych spraw, bo stanowią one całą naszą najnowszą historię, a nazwiska adwokatów stanowią jej pozytywną część. Od obrony strajkujących górników z kopalni "Wujek", przez proces oprawców bł. księdza Jerzego czy Grzegorza Przemyka, do rehabilitacji płk Kuklińskiego. Płaciliście za to zatrzymaniami, internowaniem, problemami z wykonywaniem zawodu - przypominał minister.
- Nauczyliście nas Polski, nauczyliście nas Adwokatury i za to wam dziękujemy - powiedział obecny na uroczystości p.o. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mec. Andrzej Michałowski.  W imieniu uhonorowanych głos zabrała m.in. mec. Skolecka-Kona. "Zajmuję się szkoleniem aplikantów, staram się przekazać im jak najszczytniejsze i jak najwłaściwsze słowa (...) nasze pokolenie wie dokładnie, co to jest etos" - mówiła.
Ministerstwo poinformowało też, że zwróciło się do przewodniczącego NSZZ "Solidarność" - Janusza Śniadka oraz przewodniczącego "Solidarności RI" Jerzego Chróścikowskiego z prośbą o wskazanie przedstawicieli zawodów prawniczych, którzy wspierali Solidarność w momencie jej pierwszej legalnej działalności, a także w czasie jej delegalizacji w stanie wojennym. Wskazane osoby także mają zostać uhonorowane medalem resortu.

Lista wyróżnionych adwokatów