Laureatów wyłoniono z grona kandydatów, których dokonania opisali w przesłanych do redakcji zgłoszeniach ich szefowie. Było wśród nich rozwiązanie skomplikowanych problemów prawnych, uratowanie firmy przed kłopotami, budowa i organizacja zespołu prawników czy nowatorskie sposoby komunikacji biznesowej.
Maciej Rogalski kieruje blisko stuosobowym, składającym się nie tylko z prawników. Oprócz prawników są w nim również inżynierowie, ekonomiści, finansiści, osoby zajmujące się kalkulacją i analizą kosztów. - W skład pionu współpracy regulacyjnej, którym kieruję, wchodzą cztery departamenty. Zajmują się postępowaniami prawnymi i legislacją, strategią i analizami, rachunkowością regulacyjną, wreszcie wyznaczaniem cen usług. Pracujący w nich ludzie to fachowcy o unikatowej, bardzo często specjalistycznej, nawet w skali kraju, wiedzy - mówi laureat.
Co jest najtrudniejsze w byciu firmowym prawnikiem?
Nie wiem, czy to najtrudniejsze, ale niewątpliwie prawnik firmowy musi się doskonale orientować w dziedzinie, w której mu przyszło funkcjonować. Znajomość wyłącznie przepisów prawa już nie wystarcza – trzeba też poznać np. rozwiązania technologiczne czy finansowe. W przeciwnym razie prawnik nie będzie potrafił profesjonalnie rozmawiać z ludźmi, którzy w firmie zajmują się tymi sprawami. Ale chyba w tym kierunku zmierzają także reformy dotyczące zawodów prawniczych, gdzie zwraca się uwagę na konieczność specjalizacji.

Źródło: Rzeczpospolita 1.04.2010.