- Jest rzeczą naturalną, iż w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektów ustaw pojawiają się różne opinie na temat zaproponowanych w nich rozwiązań. Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe, w sposób transparentny i dostępny dla ogółu społeczeństwa, przyczyniają się do tworzenia lepszych projektów. Taka jest ich funkcja i dlatego jesteśmy wdzięczni za wszelkie uwagi – podkreśla Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.
Minister dodaje, że obecnie w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwa analiza przesłanych uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
Wszystkie opinie partnerów społecznych i kościelnych zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa, gdzie można się z nimi zapoznać. Po zakończeniu wspomnianej analizy zostanie przedstawione stanowisko MAC. W zależności od wyników analizy zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu ewentualnych dodatkowych spotkań z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych oraz międzyresortowej konferencji uzgodnieniowej.
Z informacji MAC wynika, że dalsze postępowanie z projektem ustawy jest uzależnione od wspomnianej analizy i ewentualnych ustaleń podjętych w trakcie spotkania i konferencji uzgodnieniowej. Jednak Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi przygotuje równolegle projekt umowy między Radą Ministrów a właściwymi przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych, której podpisanie poprzedzać będzie przedłożenie Sejmowi uzgodnionego projektu ustawy.
Minister Boni zaznaczył, że „rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy zastępującej dotychczasowy Fundusz Kościelny dobrowolnym odpisem podatkowym na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych są nowoczesne.
Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. i był związany z przejęciem nieruchomości należących do Kościołów i innych związków wyznaniowych. - Nowe rozwiązanie nie jest jednak formą rekompensaty za utracone nieruchomości. Jest narzędziem dającym podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych możliwość decydowania o przekazaniu pieniędzy na wybrany przez nich Kościół lub związek wyznaniowy. Wola podatników o przekazaniu odpisu 0,5 proc. nie może być postrzegana w kategoriach rekompensaty za nieruchomości utracone przez Kościoły i związki wyznaniowe - mówi minister Michał Boni.