W rozporządzeniu usunięto jedną z formuł skażania alkoholu etylowego zgłoszonych przez Łotwę, która polegała na skażaniu bitrexem i alkoholem izopropylowym w ilości 2 gramy bitrexu i 3 litry alkoholu izopropylowego na 100 l alkoholu etylowego.

Nowelizacja załącznika do rozporządzenia(WE) nr 3199/93 jest sukcesem Polski, gdyż w tej sprawie wystąpiliśmy z inicjatywą zmiany prawa unijnego.

W maju 2010 roku Ministerstwo Finansów wystąpiło do Ministra Finansów Łotwy oraz Komisji Europejskiej z wnioskiem o usunięcie z rozporządzenia Komisji (WE) NR 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego jednej z formuł skażania zgłoszonych przez Łotwę.

Metoda ta, niegdyś zaakceptowana przez Unię Europejską, polegająca na skażaniu spirytusu bitrexem i stosunkowo niewielką ilością alkoholu izopropylowego, stwarzała o wiele większe niebezpieczeństwo nielegalnego odkażania, niż inne metody skażania alkoholu.

Alkohol etylowy skażany tą metodą był często przedmiotem nadużyć. Przestępczy proceder polegał na tym, że zwolniony z akcyzy, całkowicie skażony spirytus był odkażany i rozcieńczany, a następnie wprowadzany do nielegalnego obrotu.

Wniosek wystosowany przez wiceministra Jacka Kapicę spotkał się z przychylnością strony łotewskiej, która wniosła do Komisji Europejskiej o usunięcie przedmiotowych skażalników z rozporządzenia Komisji (WE) NR 3199/93 jak i Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich, które poparły polski wniosek.

W efekcie tej interwencji Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie NR 3199/93, które zostało przyjęte na posiedzeniu 8 lipca.

Zdaniem Szefa Służby Celnej wykreślenie wskazanego przez Polskę jednego ze skażalników łotewskich z wykazu substancji dopuszczonych do skażania uszczelni system obrotu alkoholem skażonym. Bowiem kontrole prowadzone przez Służbę Celną w tym obszarze, obejmujące także badania laboratoryjne odkażonego spirytusu zatrzymanego podczas likwidacji nielegalnych rozlewni alkoholu wskazywały, że zdecydowanie najczęściej odkażany jest spirytus skażany właśnie tą metodą.