W całym kraju na aplikację dla przyszłych prokuratorów jest zaledwie 60 miejsc, a dla sędziów 250. Na jedno miejsce na aplikację sądową w Warszawie przypada 21 chętnych, na prokuratorską - 19.

- W tej chwili w Polsce jest 10 tys. sędziów i 6 tys. prokuratorów; to jedna z największych liczb w Europie. Nie jesteśmy w stanie stwarzać kolejnym setkom czy tysiącom studentów prawa nadziei, że zostaną sędziami czy prokuratorami. Państwo nie będzie mnożyć etatów sędziowskich i prokuratorskich, bo nie ma takiej potrzeby - tłumaczy Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zdaniem  min. Ziobro dostęp do zawodu sędziego, prokuratora będzie się dokonywał na zasadzie naturalnej rotacji, gdy ktoś odejdzie w stan spoczynku lub zrezygnuje z zawodu. 8 lipca rozpoczynają się egzaminy na aplikację radcowską i adwokacką. Po raz pierwszy testy będą w całości przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości.

Klub Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że złoży 23 czerwca w Sejmie projekt zmiany artykułu 17 Konstytucji. Przewodniczący klubu Przemysław Gosiewski wyjaśnił, że zmiana ma ułatwić młodym ludziom dostęp do niektórych zawodów, w tym zawodów prawniczych.  Artykuł 17 dotyczy samorządów zawodowych, w tym samorządu prawniczego. Gosiewski dodał, że sprawę dostępu młodych ludzi do zawodów prawniczych trzeba rozwiązać drogą prac konstytucyjnych. Dodał, że można to zrobić w ramach "małej zmiany konstytucji".  O konieczności wprowadzenia poprawek, dotyczących samorządów zawodowych, PiS zaczął mówić po 19 kwietnia. Trybunał Konstytucyjny częściowo zakwestionował wtedy przygotowaną przez PiS-u ustawę o dostępie do zawodu adwokata.

(Źródło: KW/PAP/GW)