Wyszukiwarka Systemu Informacji Prawnej LEX jest też przygotowana na korygowanie błędnych wpisów użytkownika. Jest w niej mechanizm korygujący nieprawidłowe wpisy („Czy chodziło ci o?”), a ponadto program jest w stanie wyłapać błędy literowe we frazach zatwierdzonych przez użytkownika do wyszukania. W takim wypadku na liście wynikowej prezentowany jest link do listy wyników dla frazy prawidłowej. Link poprzedza pytanie „Czy chodziło Ci o...”.

Wystarczy nazwa potoczna
Wyszukiwarka umożliwia wyszukanie dokumentów, po popularnych nazwach potocznych (ustawa kominowa, becikowe), lub skrótach (PIT, CIT, VAT,  KPC). Indeks nazw potocznych i skrótów jest ciągle rozwijany. Wyszukiwarka powiązana z indeksem hasłowym. Jednocześnie z podpowiedziami szukanych fraz wyświetlane są linki do merytorycznie powiązanych z szukanymi frazami haseł. W ten sposób użytkownik może od razu przejść do uporządkowanej listy dokumentów związanych wyłącznie z danym zagadnieniem.

Szukaj w wynikach
Każdą listę wynikową można ponownie przeszukać pod kątem występowania w dokumentach  innych fraz. Umożliwia to funkcja „Szukaj w wynikach”. Listy wynikowe można zawężać do wybranej kategorii dokumentów. Następnie w ramach kategorii można zawężać do cech indywidualnych dokumentów takich jak: data, wydawnictwo, autor, obowiązywanie, aktualność etc. Zestaw cech uzależniony jest od kategorii. W programach w wersji off-line istnieje możliwość wielowyboru.

Zajrzyj do listy wynikowej
Na liście wynikowej znajdują się różnego rodzaju dokumenty, najlepiej odpowiadające zapytaniu użytkownika. Rodzaj i kolejność dokumentów znajdujących się na szczycie listy uzależniony jest od charakteru i treści zapytania. Inny będzie wygląd listy dla zapytań formalnych, inna dla potocznych nazw aktów i instytucji prawnych, inna dla tytułów dokumentów czy sygnatur. Wyszukiwarka nie narzuca użytkownikom sposobu szukania, przeciwnie stara się dostosować wyniki do metod przez nich stosowanych.

Nawigacja po wynikach
Użytkownik wyszukiwarki przechodzi do treści dokumentu bezpośrednio z listy wynikowej. Co do zasady dokumenty otwierają się w miejscu pierwszego wystąpienia szukanej frazy. W programach w wersji on-line istnieje dodatkowo podgląd pierwszych pięciu wyników wyszukiwania („Dynamiczne zestawienia”).