Uwagi przedsiębiorców dotyczą noweli ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, nad którą pracuje Ministerstwo Gospodarki. Celem ustawodawcy jest ochrona przed nieprawdziwym wpisem do rejestru.
Projekt zakłada, że dłużnik, poinformowany o tym, że jego dane znajdą się w rejestrze, będzie mógł zgłosić sprzeciw. Doręczy go wierzycielowi i biuru informacji gospodarczej. W takim przypadku wierzyciel zdecyduje, czy uznać sprzeciw i nie dokonywać wpisu, czy też dokonać wpisu z informacją o sprzeciwie. Informacja wpisana do rejestru pomimo sprzeciwu nie zostanie ujawniona, dopóki biuro ostatecznie nie wyjaśni sprawy.
"Wprowadzenie tych rozwiązań w życie będzie stwarzać szerokie pole do nadużyć przez nieuczciwych i nierzetelnych dłużników." - uważają przedsiębiorcy z KPP Lewiatan. Podkreślają, że ustawodawca w żaden sposób nie zawęził podstaw sprzeciwu ani też nie przewidział wymagań co do formy takiego pisma.
"Nie przewidziano również żadnych ograniczeń co do częstotliwości wnoszenia sprzeciwów, a także możliwości pozostawienia bez rozpoznania ponownego sprzeciwu, który jest oparty na tych samych podstawach, co również stwarza przestrzeń do nadużyć i szerokie możliwości uprawiania obstrukcji przez nierzetelnych dłużników." - podsumowuje Lewiatan.