- Ta polityka powinna prowadzić do osiągnięcia przez sądownictwo powszechne standardów sądownictwa wiodących państw Unii Europejskiej oraz sprostania przez sądy wymogom Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – powiedział w trakcie konferencji Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – W dzisiejszej dobie podstawą autorytetu sądownictwa powszechnego powinna być w niemniejszym stopniu, niż jego ustrojowa – wypływająca z Ustawy zasadniczej – rola, efektywność i jakość działania poszczególnych sądów – mówił minister podczas zorganizowanej w czwartek konferecnji pn. "Zasady gospodarki finansowej sądów powszechnych a modernizacja procesów zarządzania w sądach", w której uczestniczyli prezesi i dyrektorzy sądów apelacyjnych i okręgowych oraz kierownicy finansowi sądów rejonowych.
Minister podkreślał, że podejmowane obecnie działania modernizacyjne dotyczą różnych aspektów funkcjonowania sądów, z których zasadniczą jest szeroko pojęta sfera organizacji pracy oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Przypomniał też, że wysoki poziom zatrudnienia (blisko 50 tys. etatów) jak i rozpiętość struktury organizacyjnej (377 jednostek organizacyjnych) czynią z polskiego sądownictwa jedną z najbardziej rozbudowanych struktur nie tylko w Europie, ale i na świecie. – Zarządzanie organizacją o takich parametrach wymaga nowego podejścia i zmiany dotychczas wypracowanego modelu funkcjonowania – komentował Krzysztof Kwiatkowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina przy tej okazji, ze w podjęto ostatnio w tym zakresie szereg działań. Zdiagnozowane zostały zasadnicze czynniki koniecznego rozwoju, zarówno w samej organizacji wymiaru sprawiedliwości, jak i poza nią. Opracowano założenia szczegółowych operacjonalizacji osiągnięcia zakładanych celów, z których część jest aktualnie wdrażana. Dotyczą one zarówno sfery legislacyjnej jak i organizacyjnej, w tym przy szerokim wykorzystaniu technologii informatycznych zarówno w zakresie funkcjonowania procesów orzeczniczych, jak i działania niezwiązane bezpośrednio z tą sferą działów administracji sądowej. Nierzadko są one współfinansowane ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Wartość wszystkich projektów współfinansowanych w taki sposób przekracza aktualnie 400 milionów złotych.
- Do przedsięwzięć modernizacyjnych należy także skierowany do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada, że jednym z podstawowych sposobów podniesienia zdolności instytucjonalnej sądownictwa będzie usprawnienie zarządzania sądami poprzez wdrożenie modelu menadżerskiego skorelowanego z modyfikacją zasad sprawowania nadzoru nad działalnością administracyjną sądów powszechnych – zaznaczył Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Wiemy, że każda zmiana utartego sposobu funkcjonowania budzi naturalne obawy, w szczególności gdy dotyczy bezpośrednio każdego z nas. Było tak również w wypadku wprowadzenia do ustroju sądów powszechnych instytucji dyrektora sądu i kierownika finansowego, a przecież dziś z powodzeniem realizowane są ustawowe obowiązki tych organów, z pożytkiem dla funkcjonowania sądów powszechnych, a przez to i obywateli – mówił minister podczas czwartkowej konferencji.
Krzysztof Kwiatkowski przypomniał także, że do wspomnianego rozwiązania przekonali się również prezesi sądów wszystkich szczebli. - Celem nadrzędnym organów odpowiedzialnych za kondycję sądownictwa powszechnego powinno być zapewnienie możliwie najwyższej skuteczności wymiaru sprawiedliwości, rozumianej w kategoriach szybkości i sprawności prowadzonych postępowań z zachowaniem wysokiej jakości wydawanych orzeczeń. Sprostanie temu wyzwaniu zależeć będzie od utrzymania przez organy sądów, w szczególności prezesów i dyrektorów sądów, wzajemnego zrozumienia i woli współpracy, o co już dziś Państwa proszę – podkreślał minister sprawiedliwości.