Aleksandr Bialacki to białoruski działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk oraz szef Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”. 4 sierpnia 2011 r. został aresztowany przez białoruskie władze. Grozi mu do 7 lat pozbawienia wolności.
W trakcie spotkania minister poinformował Natalię Bialacką o tym, że aktualnie trwa kwerenda spraw sądowych pod kontem rozpatrywanych tam wniosków o pomoc prawną dla Białorusi.
- Z naszej kontroli wynika, że w ostatnich latach polskie sądy nie przekazywały władzom Białorusi danych dotyczących opozycjonistów – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. – Mimo to, rozważam zawieszenie polsko-białoruskiego Porozumienia o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie pomocy prawnej – dodał minister sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski rozważa zawieszenie wspomnianego Porozumienia w zakresie decentralizacji obrotu prawnego w sprawach karnych. Wszelkie decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach.
W przypadku ewentualnego zawieszenia Porozumienia (w zakresie spraw karnych), białoruskie sądy w sprawach karnych komunikowałyby się z polskimi sądami za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Od Porozumienia każda ze stron może odstąpić jednostronnym oświadczeniem woli. - Na etapie postępowań sądowych jest mniej możliwości do nadużyć niż podczas postępowań prokuratorskich – powiedział minister.
Krzysztof Kwiatkowski przypomniał także, że na początku 2010 r., kiedy sprawował jeszcze urząd Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego do wszystkich prokuratur w Polsce skierował zalecenia, w których zwrócił uwagę, by prokuratorzy ze szczególną uwagą analizowali każdy wniosek białoruskiej prokuratury.
Minister sprawiedliwości poinformował również Natalię Bialacką o ustaleniach poczynionych w trakcie jego wczorajszego spotkania z litewskim ministrem sprawiedliwości. Krzysztof Kwiatkowski oraz Remigijus Simasius podjęli decyzję o bieżącej współpracy i wypracowaniu mechanizmów, dotyczących realizowania białoruskich wniosków o pomoc prawną. W ostatnim czasie litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało władzom Białorusi dane dotyczące opozycjonistów. - Wymiana informacji pomiędzy naszymi resortami ma zapobiec takim sytuacjom w przyszłości – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.