"Polski minister sprawiedliwości przez pół roku konsekwentnie popierał założenia programowe węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej, wspomagał realizację wyznaczonych przez Węgry priorytetów" - mówił podczas laudacji wygłoszonej w gmachu węgierskiego parlamentu wicepremier i minister sprawiedliwości Węgier Tibor Navracsics.
Jak dodał Navracsics, Kwiatkowski "jest oddanym zwolennikiem współpracy środkowoeuropejskiej oraz propagatorem dialogu pomiędzy państwami tego regionu; dostrzega konieczność pracy nad wytworzeniem wspólnego stanowiska w Europie Środkowej i podejmuje starania o jak najczęstsze uzgodnienia w tym zakresie".
Navracsics zaznaczył, że polski minister "czynnie włączył się w realizację ogłoszonego w Warszawie w 2010 r. programu +Współpraca Polsko-Węgierska+, którego celem jest nadanie nowego wymiaru wzajemnym stosunkom Polski i Węgier".
"Współpraca ta zaowocowała dotychczas między innymi organizacją obozu edukacyjnego dla polskiej i węgierskiej młodzieży, połączonego z poznawaniem historii, a także wieloma wystawami polskich i węgierskich artystów oraz szkoleniami dla dziennikarzy" - mówił. Przypomniał też, że w ramach "Współpracy Polsko-Węgierskiej" w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej w Budapeszcie uruchomiono ponadto program praktyk dla polskich studentów.
Kwiatkowski podczas uroczystości powiedział, że "wspólnota losów Węgrów i Polaków, a także innych narodów Europy Środkowej przejawia się poprzez wydarzenia wielkie i wzniosłe, ale także smutne i tragiczne". Przypomniał w tym kontekście m.in. pomoc i wsparcie dla Węgrów ze strony polskiego społeczeństwa podczas powstania węgierskiego w 1956 r."Byliśmy razem w trudnych momentach naszej historii, tym bardziej w wolnej Europie winniśmy podkreślać znaczenie wspólnoty, wzajemnej odpowiedzialności i solidarności oraz dawać przykład tym, którzy jeszcze nie mogą cieszyć się pełnią wolności" – mówił.
Order Zasługi Republiki Węgierskiej – to najwyższe węgierskie odznaczenie państwowe, ustanowione przez Zgromadzenie Narodowe w 1991 r. Wśród Polaków, którzy zostali nim uhonorowani, znaleźli się m.in.: prof. Bronisław Geremek oraz prof. Władysław Bartoszewski.
Podczas wizyty w Budapeszcie min. Kwiatkowski odbył także robocze rozmowy ze swoim węgierskim odpowiednikiem. (PAP)