Sejm odrzucił weto prezydenta. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jednak ruszy  To efekt piątkowego głosowania posłów. Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przyspieszy też awanse obecnych 600 asesorów na sędziów - pisze Marek Domagalski w Rzeczpospolitej. 

5 maja jest ostatnim dniem, w którym mogą w sądach orzekać asesorzy, a jest ich ponad 600. Bez ich awansowania przynajmniej niektórym sądom groziłaby zapaść.Druga część ustawy powołuje Krajową Szkolę Sądownictwa i Prokuratury, nowy system kształcenia prokuratorów, a zwłaszcza sędziów. Aplikacja sędziowska ma trwać pięć i pół roku (prokuratorska dwa i pół), a szkolenia mają się koncentrować w jednym miejscu dla całej Polski Krakowie - pisze Domagalski.

Przypomnijmy, że prezydent zawetował ustawę o KSSiP pod koniec grudnia także z tego powodu, że zobowiązuje go do podejmowania decyzji o powoływaniu sędziów w ciągu miesiąca od złożenia wniosku przez Krajową Radę Sądownictwa, co ma naruszać jego konstytucyjną prerogatywę.Teraz prezydent ma siedem dni na podpisanie ustawy. Większość przepisów wejdzie w życie w 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(Źródło: Rz/KW)