Na posiedzeniu Rady Centralnej Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, które odbyło się w Waszyngtonie przyjęte zostały dwa dokumenty.
Pierwszym z nich jest oświadczenie w sprawie wpływu kryzysu gospodarczego na sądownictwo. Drugim - uchwała dotycząca sytuacji ekonomicznej sędziów.
Oświadczenie w sprawie wpływu kryzysu gospodarczego na sądownictwo stanowi, iż
kryzys gospodarczy, który dotknął wiele krajów na świecie, w niektórych z nich doprowadził do ograniczenia środków na sądownictwo. Tego typu zjawiska mogą prowadzić do ograniczenia dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz naruszenia niezawisłości sędziów.
Dlatego niezwykle ważne jest, aby w czasach kryzysu utrzymać wystarczające środki dla organów sądowych.
Oszczędności finansowe nie powinny ograniczać podstawowych praw obywateli - czy to przez nowelizację prawa, które znosi niezbędne prawa procesowe, czy też przez ograniczenie dostępu do wymiaru sprawiedliwości (np. pomocy prawnej).
Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędzió stwierdziło, że jest kwestią niezmiernie ważną, aby szanować finansową niezależność sędziów, należy również zapobiec zagrożeniu tej niezależności spowodowanym zmniejszeniem wynagrodzenia lub lekceważeniem wpływu inflacji.
Kryzys nie może dotknąć wynagrodzeń sędziów
Wobec kryzysu ekonomicznego należy zapobiec zagrożeniu niezależności sędziowskiej, które jest spowodowane zmniejszeniem wynagrodzenia lub lekceważeniem wpływu inflacji - twierdzi Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów