Jak informuje śląskie wydanie „Gazety Wyborczej”, Markiewicza poparło go 124 delegatów, 24 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.
Nowy przewodniczący jest sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach i adiunktem w katedrze postępowania cywilnego wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego. Przez kilka lat kierował też śląskim oddziałem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jest także współautorem tzw. apteczki prawnej "Lex bez łez", publikacji, która ma pomagać w budowaniu świadomości prawnej Polaków. Za tę inicjatywę otrzymał wyróżnienie w zeszłorocznym konkursie na Obywatelskiego Sędziego Roku.
 
Przed wyborami na prezesa "Iustitii" sędzia Markiewicz mówił, że środowisko sędziowskie potrzebuje stabilizacji. - Musimy o nią zadbać w relacjach między sobą i z innymi podmiotami. To ważne, aby zapewnić sędziom poczucie bezpieczeństwa. Musimy o to dbać. Musimy współpracować z Sądem Najwyższym, Krajową Radą Sądownictwa, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ze wszystkimi instytucjami którym zależy na demokratycznym państwie prawa - zapowiadał sędzia Markiewicz.

"Iustitia" jest największym polskim stowarzyszeniem zrzeszającym sędziów. Liczy 3504 członków zrzeszonych w 33 oddziałach. Więcej>>>

 
Dowiedz się więcej z książki
Pozycja ustrojowa sędziego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł