Stanowisko takie Rada wydała w związku z projektu noweli ustawy – Prawo o zgromadzeniach.
Projekt trafił do Rady, ale ta nie zdążyła go ocenić przed uchwaleniem. W podjętej uchwale zauważa jednak, że zmiany, jakie za sobą niesie ta nowelizacja, głęboko ingerują w konstytucyjną zasadę wolności zgromadzeń.

Czytaj: Ustawa znowelizowana - będą zgromadzania cykliczne>>

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z poselskimprojektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach, zwraciła uwagę, że prawo do zgromadzeń jest podstawowym prawem obywatela, znajdującym gwarancję przede wszystkim w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także w art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. - Oznacza to, że wszelkie zmiany rozwiązań ustawodawczych w zakresie organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich powinny podlegać szerokiej konsultacji społecznej - czytamy w opinii.

W ocenie Rady wprowadzane zmiany głęboko ingerują w konstytucyjną zasadę wolności zgromadzeń. Rada, dostrzegając stopień tej ingerencji, zauważa jednak, że projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach został przedłożony Krajowej Radzie Sądownictwa zbyt późno, co czyni niemożliwym szczegółowe odniesienie się do jego treści. Ustawa została bowiem uchwalona jeszcze przed terminem posiedzenia Rady, a taka sytuacja powoduje z kolei brak możliwości zajęcia stanowiska w tej sprawie przez Krajową Radę Sądownictwa.

W tej sytuacji Rada wyraziła zdecydowaną dezaprobatę wobec takiego sposobu procedowania, który de facto uniemożliwia organowi konstytucyjnemu przedstawienie opinii o aktach prawnych istotnych dla porządku normatywnego w Polsce.