W budżecie na 2015 r. na dojazdy sędziów zarezerwowano 10 mln zł, o połowę mniej niż w 2014 r. Projekt rozporządzenia proponuje nową wysokość zwrotu kosztów przejazdu w wysokości 30 groszy.
- Krajowa Rada Sądownictwa krytycznie odnosi się do zaproponowanego w projekcie ustawy, będącej podstawą do wydania rozporządzenia, rozwiązania polegającego na czasowym powiększeniu niestałych składników wynagrodzeń dla asystentów sędziów i innych urzędników sądowych, kosztem ograniczenia w 2015 r. wydatków ponoszonych na zwrot kosztów przejazdu sędziów z miejsca zamieszkania do siedziby sądu. Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że zaproponowana w projekcie rozporządzenia kwota 0,30 zł za kilometr jest niewspółmierna w stosunku do rzeczywiście ponoszonych kosztów i rażąco odbiega od stawki wynikającej z przepisów dotyczących zwrotu kosztów przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju – czytamy w opinii.
Czytaj także: Sędziowie protestują przeciwko niskiej kilometrówce>>>
Dodatkowo, Krajowa Rada Sądownictwa z ubolewaniem odnotowuje - czytamy w stanowisku - że po raz kolejny wskutek zbyt późnego przedstawienia projektu aktu prawnego, tj. rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, Rada została pozbawiona możliwości zaopiniowania go, przed jego uchwaleniem.
KRS też przeciwna obniżce kilometrówki
Krajowa Rada Sądownictwa krytycznie oceniła projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości zwrotu kosztów przejazdu sędziego z miejsca zamieszkania do sądu.