Sprzeciw Krajowej Rady Sądownictwa budzi wprowadzenie, w nowelizowanym projekcie Kodeksu postepowania karnego, art. 168a pozwalającego na przeprowadzenie i wykorzystanie w toku procesu karnego dowodów uzyskanych za pomocą czynu zabronionego.
Stanowisko takie KRS zawarła w opinii do uchwalonej już przez Sejm ustawy z 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. 
Rada podtrzymała w ten sposób swoją wcześniejszą opinię, zgłoszoną jeszcze przed uchwaleniem ustawy.
- Krajowa Rada Sądownictwa podtrzymuje negatywną opinię przedstawioną w stanowisku Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 8 lutego 2016 r. w przedmiocie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 207 z 27 stycznia 2016 r.) - napisano w opinii.
Można w niej przeczytać także, ze negatywne stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa wynika przede wszystkim ze sposobu i trybu przeprowadzenia prac legislacyjnych nad omawianym projektem, który z uwagi na zakres proponowanych zmian, dotyczących nie pojedynczych przepisów ale całego modelu postepowania karnego, powinien być poprzedzony stanowiskiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego..

- Aktualne pozostaje stanowisko Rady, iż przed opracowaniem przedmiotowych zmian nie przeprowadzono pogłębionej analizy obecnie obowiązujących przepisów Kodeksu postepowania karnego - stwierdza KRS. Więcej>>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Postępowanie karne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł