Takie stanowisko KRS przedstawiła w opinii do projektu ustawy o biegłych sądowych, która ma zastąpić aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (Dz.U.2005.15.133).
Czytaj: Jest projekt ustawy o biegłych sądowych>>>

Opinia Rady jest krytyczna tym bardziej, że jak stwierdza KRS przedstawione wcześniej założenia do ustawy zawierały propozycje nowych rozwiązań, które nie zostały zawarte w opiniowanym projekcie. I dlatego przedstawiony projekt Rada opiniuje negatywnie.
Krajowa Rada Sądownictwa wskazuje m.in. na brak w projekcie regulacji odnoszących się do wynagrodzeń biegłych oraz skrócenie (w stosunku do pierwotnych założeń projektu ustawy) z pięciu do trzech lat minimalnego okresu doświadczenia jakim musi legitymować się kandydat w dziedzinie, w której ma zostać ustanowiony biegłym może doprowadzić do obniżenia poziomu merytorycznego opinii sporządzanych przez biegłych sądowych. - Jest to realne zagrożenie w sytuacji, gdy nie dojdzie do (od dawna oczekiwanego) wzrostu wynagrodzeń biegłych, co byłoby zachętą do ubiegania się o tę funkcję przez uznanych specjalistów w swoich dziedzinach działalności – czytamy w opinii.
Zdaniem Rady słabością projektu jest to, że nie przewiduje on prowadzenia listy biegłych sądowych, w związku z czym trudno stwierdzić w jaki sposób sądy i organy prowadzące postępowanie przygotowawcze będą uzyskiwały informacje dotyczące osób pełniących funkcję biegłego sądowego.
- Projekt ustawy zawiera zbyt ogólne regulacje w zakresie powoływania członków komisji lub eksperta do oceny kwalifikacji kandydata na biegłego sądowego. Z projektu nie wynika czy eksperci mają wywodzić się spośród biegłych sądowych, pracowników naukowych, organizacji zawodowych lub samorządowych oraz w jaki sposób i na podstawie jakich dokumentów Prezes Sądu powinien weryfikować ich wiedzę i doświadczenie zawodowe – napisano w opinii.
Więcej>>>