KRS przeprowadziła lustrację w związku z wypowiedziami osób pełniących funkcje publiczne, dotyczącymi tymczasowego orzeczenia opiekuńczego wydanego przez Sąd Rejonowy w Nisku o umieszczeniu małoletnich dzieci w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym i rodzinie zastępczej.
W uchwale z 11 września 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że czynności sądu były uzasadnione i zostały podjęte dla dobra małoletnich dzieci, w celu zapewnienia ich prawidłowego rozwoju.
Jak stwierdzili lustratorzy, w aktach sprawy został zgromadzony obszerny materiał dotyczący sytuacji małoletnich dzieci oraz sposobu sprawowania opieki przez ich rodziców w okresie objętym postępowaniem, który nie był prezentowany w doniesieniach medialnych i nie jest znany opinii publicznej. - Tymczasowe umieszczenie dzieci w placówce opiekuńczo wychowawczej oraz rodzinie zastępczej było poprzedzone działaniami Sądu mającymi na celu udzielenie pomocy rodzinie, w tym rodzicom, w prawidłowym sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi. Mimo ustanowienia nadzoru kuratora sądowego oraz skierowania do pomocy rodzinie asystenta rodziny, rodzice nie podjęli współpracy, ani nie wykonali zarządzeń wydanych w celu zapewnienia dzieciom należytej koniecznej opieki, i przywrócenia w mieszkaniu zajmowanym przez rodzinę stanu, w którym nadawałoby się ono do normalnego użytkowania, przy zachowaniu elementarnych zasad higieny.
Oczekiwana i dopuszczalna krytyczna analiza orzeczeń sądów powinna być poprzedzona rzetelnym poznaniem okoliczności sprawy. Nie może być oparta wyłącznie na jednostronnym stanowisku uczestnika postępowania sądowego i nie może przekraczać dobrych obyczajów – czytamy w uchwale Rady.
W dokumencie stwierdzono też, że przypadek, do którego odnosi się uchwała Krajowej Rady Sądownictwa z 11 września 2015 r. oraz, do którego nawiązuje także uchwała Zarządów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce z 7 sierpnia 2015 r., jest przykładem rażącego przekroczenia granic dopuszczalnej i uzasadnionej krytyki.
- Krajowa Rada Sądownictwa, która stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz czuwa nad przestrzegania przez sędziów zasad etyki, zwraca się zatem do uczestników życia publicznego o rzetelność w prezentowaniu stanowisk i ocen. Powoływanie nieprawdziwych faktów i nierzetelnych ocen dotyczących funkcjonowania sądów i postaw sędziów godzi bowiem w wymiar sprawiedliwości stanowiący jeden z fundamentów Państwa będącego wspólnym dobrem wszystkich obywateli (art. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) – czytamy w uchwale.
KRS: krytyka sądu w Nisku bezpodstawna
Czynności Sądu były uzasadnione i zostały podjęte dla dobra małoletnich dzieci, w celu zapewnienia ich prawidłowego rozwoju stwierdziła Krajowa Rada Sądownictwa po lustracji sądu w Nisku.