Taką opinię wyraziła KRS w swoim komentarzu do Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Unijny program na rzecz wymiaru sprawiedliwości na 2020 r. – zwiększanie zaufania, mobilności i wzrostu w Unii”.
Według KRS, obecne podleganie Krajowej Szkoły Sadownictwa i Prokuratury nadzorowi ministra sprawiedliwości nie odpowiada standardom europejskim i priorytetom Komisji Europejskiej dotyczącym szkolenia sędziów, jak również nie sprzyja budowaniu wzajemnego zaufania pomiędzy instytucjami sądownictwa w Unii Europejskiej.
Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza w swojej uchwale z 13 czerwca br., że gotowa jest przejąć nadzór merytoryczny nad Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.
KRS chce nadzorować szkołę sędziów i prokuratorów
Szkolenie sędziów, w tym aplikantów sędziowskich w zakresie prawa europejskiego powinno być realizowane przez niezależną instytucję publiczną typu Akademia Sędziowska, podlegającą w zakresie tworzenia programów i nadzoru merytorycznego nad ich wykonaniem Krajowej Radzie Sądownictwa.