Jednym z celów projektu ustawy jest osiągnięcie takiej sytuacji, w której konsument będzie w stanie podjąć, na podstawie informacji udzielanych mu przed zawarciem umowy, świadomą decyzję co do treści umowy o kredyt konsumencki oraz jej skutków. Informacje podawane przed zawarciem umowy mają być przekazywane na standardowym arkuszu informacyjnym, przy czym wspomniany standard będzie obejmować całą Unię Europejską. Powyższe rozwiązanie ma za zadanie ułatwić konsumentom z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej porównywanie ofert kredytowych.
Poszerzaniu świadomości obywateli w zakresie oferty kredytowej dostępnej na rynku służyć będzie standaryzacja informacji, jakie będą musiały się znaleźć się w reklamie kredytu konsumenckiego. Umożliwić to ma porównanie ofert różnych kredytodawców, a także ułatwić dokonanie świadomego wyboru w danej sytuacji i czasie.
Kredytodawca lub pośrednik kredytowy w ofertach i reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego zawierających dane dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego będzie zobowiązany podać konsumentowi w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny: stopę oprocentowania kredytu, całkowity koszt kredytu, całkowitą kwotę kredytu, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy dodatkowo będzie musiał podać konsumentowi: czas obowiązywania umowy, całkowitą kwotę do zapłaty przez konsumenta oraz wysokość rat, cenę towaru lub usługi oraz wysokość udziału własnego, informację dotyczącą obowiązku zawarcia umowy dodatkowej, w szczególności umowy ubezpieczenia jeżeli dane te są niezbędne do zawarcia umowy o kredyt konsumencki na warunkach określonych w ofercie lub reklamie.
Pośrednik kredytowy w ofertach i reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego zawierających dane dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego będzie musiał podać konsumentowi w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny: zakres umocowania do dokonywania czynności faktycznych lub prawnych, a także informację, czy pośrednik kredytowy współpracuje z kredytodawcami. W przypadku gdy pośrednik kredytowy będzie współpracować z kredytodawcami będzie musiał przekazać konsumentowi informację o nazwach kredytodawców, z którymi pośrednik ten współpracuje.
Na kredytodawców i pośredników kredytowych nałożony ma zostać obowiązek oceny ryzyka kredytowego konsumenta. Przyczynić się to ma do ograniczania zaciągania zobowiązań finansowych przez konsumentów, którzy mogą mieć problem ze spłatą zaciągniętego kredytu.
Zgodnie z projektem ustawy, wydłużony ma zostać termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy kredytu do 14 dni bez podania przyczyny.
Konsumenci mają mieć zagwarantowane prawo do całkowitej jak i częściowej spłaty kredytu konsumenckiego przed terminem określonym w umowie. Kredytodawca będzie mógł zastrzec w umowie prowizję za spłatę kredytu przed terminem, tylko pod warunkiem, że ta spłata przypada na okres, w którym stopa oprocentowania kredytu jest stała, a kwota spłacanego w okresie dwunastu kolejnych miesięcy kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, z grudnia roku poprzedzającego rok spłaty kredytu.
Kredytodawcy z innych państw członkowskich mają mieć zapewniony dostęp do baz danych wykorzystywanych do oceny ryzyka kredytowego (przez wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe). Dostęp ma być udzielony na warunkach niedyskryminujących.
Koszty ewentualnego wejścia w życie projektu ustawy zostaną poniesione przede wszystkim przez kredytodawców i pośredników kredytowych, którzy poniosą określone koszty niezbędne do dostosowania się do nowych wymogów. Będą oni musieli ponieść szereg jednorazowych kosztów dostosowawczych do nowych wymogów obejmujących koszt zmian w systemach informatycznych generujących formularze umowne wraz z wymaganymi danymi, przeszkolenia pracowników w zakresie nowych systemów i wymogu wręczania konsumentowi formularzy informacyjnych.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line