Zajmuje się tym od 10 lat działający przy Rzeczniku Praw Obywatelskich Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur. Pracujący w nim eksperci przeprowadzili w tym czasie ponad tysiąc wizytacji.

18 stycznia 2018 r. mija dokładnie 10 lat od kiedy Rada Ministrów powierzyła RPO to zadanie.
Instytucje, którymi ma interesować się KMPT to m.in. domy pomocy społecznej, szpitale psychiatryczne, zakłady opiekuńczo-lecznicze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich, ośrodki dla cudzoziemców, izby wytrzeźwień, miejsca zatrzymań Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, policyjne izby dziecka czy zakłady karne i areszty śledcze. - Wszystkie te placówki muszą być regularnie (i niespodziewanie) kontrolowane - podkreślają przcownicy Mechanizmu.

- Dzięki zebranym w tych miejscach informacjom doprowadziliśmy do wielu zmian w prawie, ale również w podejściu do osoby pozbawionej wolności. To dzięki naszej pracy m.in. osoby tymczasowo aresztowane mogą telefonicznie kontaktować się ze swoim obrońcą i rodziną, mogą korzystać ze skype, zatrzymani nieletni kontaktować się z adwokatem bez konieczności uzyskania zgody policjanta czy sądu, a więźniowe mogą się kąpać się dwa razy w tygodniu – podkreśla Justyna Lewandowska dyrektorka Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.

- Walczymy o to, aby każdy zatrzymany natychmiast mógł skontaktować się z obrońcą, nawet z urzędu i żeby był obligatoryjnie zbadany przez lekarza, a ofiary tortur nie były osadzane w ośrodkach zamkniętych dla cudzoziemców – dodaje ekspertka KMPT.

Poza wizytacjami, pracownicy KMPT spotykają sią także z przedstawicielami wszystkich wizytowanych instytucji w ramach tzw. debat regionalnych. To okazja do tego, aby w gronie praktyków i ekspertów zastanowić się nad problemami pojawiającymi się w poszczególnych placówkach. - W czasie debat regionalnych przedstawiciele KMPT chcą usłyszeć głosy szefów domów pomocy społecznej, szpitali psychiatrycznych, aresztów i zakładów karnych, policjantów. Jakie problemy z przestrzeganiem praw człowieka i poszanowaniem godności ludzkiej dostrzegają w swojej pracy? Jak sobie z nimi radzą? To też doskonała okazja, by wymienić się dobrymi praktykami - mówi Justyna Lewandowska.