Rząd przyjął na ostatnim posiedzeniu założenia do ustawy nowelizującej kodeks postępowania karnego. W nowelizacji kodeksu autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy ministrze sprawiedliwości wprowadza się rozszerzenie obrony z urzędu.
Celem tych zmian jest korzystanie z pomocy profesionalnego prawnika na etapie postępowania przygotowawczego. Jako zasadę przyjmuje się korzystanie z prawa ubogich już w czasie śledztwa i dochodzenia.
Oskarżony tym samym uzyskał większe prawo do obrony, a jednocześnie w raz z rozszerzeniem kontradyktoryjności procesu – rola obrońcy wzrasta.
Udział obrońcy w postępowaniu sądowym stanie się regułą, a nie wyjątkiem. Wprowadzona reguła ma za zadanie przeciwdziałać paraliżowi postępowania sądowego. Jedyną przeszkodą ustanowienia obrońcy z urzędu będzie ustanowienie obrońcy z wyboru.
Nowelizacja kpk przewiduje też ustanowienie obrońcy tylko dla dokonania jednej czynności procesowej, np. sporządzenia apelacji. Celem takiego rozwiązania było uelastycznienie przepisów o udziale obrońcy, tak by nie mnożyć kosztów procesowych.
A jednak koszty będą większe – uważa Rządowe Centrum Legislacyjne. Zdaniem RCL zwiększy się obciążenie obrońców. W opinii ministra Macieja Berka poszerzy to znacznie rynek pracy dla adwokatów i radców prawnych. Jednak budżet państwa powinien liczyć się ze zwiększeniem wydatków na wynagrodzenie pełnomocników z urzędu, jako skutek pomnożenia liczby spraw, w których występują i ryzyka nieściągalności tych kosztów od uczestników procesu – dodaje RCL.
Kpk: zwiększy się popyt na adwokatów i radców
Korzystanie z prawa ubogich w czasie postępowania przygotowawczego zwiększy odpowiedzialność obrońców za wynik procesu karnego. Nowelizacja kpk uruchomi popyt na usługi profesionalnych prawników - uważają eksperci z Rządowego Centrum Legislacji.