Gdy nowelizacja wejdzie w życie (termin 14 dniowy vacatio legis), każdemu świadkowi będzie przysługiwał zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do sądu lub prokuratora. Kwota miałaby odpowiadać wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym autem lub innym środkiem transportu. Wraz z wejściem w życie nowelizacji procedury karnej moc prawną straci dekret z 1950 r.
Świadkom i biegłym należeć się będzie także zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu bądź organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Wynagrodzenie za utracony zarobek lub dochód za każdy dzień udziału w czynnościach przyznawać się będzie w wysokości jego przeciętnego dziennego zarobku lub dochodu. Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę ustala się, uwzględniając wymagane od biegłego kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii czas i nakład pracy, a wysokość wydatków, na dojazd do sądu lub prokuratury - na podstawie złożonego rachunku. Wynagrodzenie biegłego będącego podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT podwyższa się o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tym wynagrodzeniu.
Nowelizacja jest wynikiem odroczonego o rok orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego SK 13/08 z 22 marca 2011 roku i nowe przepisy powinny wejść w życie 5 kwietnia 2012 roku.
Zródło: Senat RP, TK