W piątek 27 lipca wejdzie w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 9 lipca 2012 r. w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków.
Poprzednio obowiązujące rozporządzenie utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 203, poz. 1192). Zasadniczo nowe rozporządzenie powtarza treść obowiązującego poprzednio aktu z 2003 roku, z wyjątkiem sumy zaangażowania środków własnych.  W nowym rozporządzeniu jest to wysokości co najmniej 10 proc. przewidywanego pełnego kosztu planowanej lub realizowanej inwestycji mieszkaniowej, a poprzednio należało wyłożyć 30 proc. Kolejna zmiana w porównaniu z rozporządzeniem z 2003 roku to czas spłaty pożyczki. Obecnie pożyczki udziela się na okres nie dłuższy niż dwadzieścia pięć lat, a poprzednio na maksymalnie 10 lat.
Warunkiem przydzielenia pomocy jest nie korzystanie przez pięć lat poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej, ze zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z wyłączeniem pożyczki na remont mieszkania, a w przypadku krótszego okresu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego - od dnia powołania na stanowisko.   
Pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat. Spłata pożyczki następuje w ratach miesięcznych i rozpoczyna się od następnego miesiąca po otrzymaniu pożyczki. Szczegółowe warunki spłaty pożyczki określa umowa. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej są rozpatrywane dwa razy w roku - w kwietniu i w październiku. Składa się je do końca miesiąca poprzedzającego każdy z wymienionych miesięcy.Udzielenie pożyczki wymaga ustanowienia hipoteki, poręczenia lub innego zabezpieczenia.
W razie negatywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie pomocy finansowej, na żądanie wnioskodawcy, podaje się pisemne uzasadnienie. Umowę pożyczki z sędziami, zawierają: prezes i dyrektor właściwego sądu apelacyjnego, albo Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości.
W razie rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego przez utratę obywatelstwa, zrzeczenie lub orzeczenie sądu dyscyplinarnego, udzielona pożyczka podlega zwrotowi. W tym wypadku zwrotowi, w formie jednorazowej spłaty, podlega kwota niespłaconej pożyczki oprocentowanej w wysokości 7,3 proc.do dnia jej spłaty.
Podstawa: Dziennik Ustaw z 19 lipca 2012 poz. 830