Grupa posłów Klubu Platforma Obywatelska przygotowała projekt nowelizacji ustawy Kodeks wyborczy, który przewiduje wprowadzenie powszechnej możliwości głosowania korespondencyjnego. Projektem zajmie się Sejm na posiedzeniu pelnernym w środę 28 maja br.
Propozycja głosowania korespondencyjnego pojawiła się w związku z  wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 20 lipca 2011 r. (w sprawie K 9/11). Jest to alternatywny sposób głosowania nie naruszający postanowień Konstytucji. - Przestrzegam jednak przed wprowadzeniem możliwości takiego głosowania podczas wyborów do organów stanowiących gmin oraz wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta, gdyż istnieje w tym przypadku wielkie niebezpieczeństwo licznych naruszeń prawa, w tym przede wszystkim ryzyko związane ze zjawiskiem tzw. kupowania głosów - uważa dr hab. Krzysztof Skotnicki, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych.
.
Pozostałe proponowane zmiany mają charakter raczej porządkujący i wynikają z doświadczeń płynących z dotychczas przeprowadzanych wyborów, jak i są konsekwencją przywołanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
- Uważam, że nie należy traktować ogłoszenia wyborczego jako reklamy w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji, lecz próbować stworzyć i zamieścić w kodeksie wyborczym samodzielną definicję tego pojęcia - twierdzi dr Skotnicki. - Nie są dla mnie jasne niektóre, proponowane w projekcie ustawy terminy, jak i rozbieżności, jakie są w tym przypadku w zależności od wyborów bądź sposobu głosowania - dodaje.
    Z uwagi na istniejący kalendarz wyborczy ekspert twierdzi również, że w przypadku dokonania zmian na liście kandydatów, po wysłaniu do wyborcy – głosującego korespondencyjnie – pakietu wyborczego, należy go poinformować o takiej zmianie.