Prezydent podpisał ustawę dotyczącą upadłości konsumenckiej. Na podstawie podpisanej ustawy osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie ze swojej winy, nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych, będą mogły raz na 10 lat ogłosić upadłość.

Postępowanie będzie polegało na umorzeniu części zobowiązań, po zaspokojeniu wierzycieli w ustalonym przez sąd planie spłaty, trwającym maksymalnie 7 lat. W tym czasie konsument nie będzie mógł zaciągać innych zobowiązań, w tym dokonywać zakupów na raty.

Przedsębiorcy z PKPP Lewiatan z zadowoleniem przyjęli decyzję Prezydenta. - Rozwiązanie przedstawione przez Rząd było przez nas od początku najlepiej oceniane. Wprowadzenie możliwości oddłużania się osób fizycznych do naszego systemu prawnego stworzy kolejne narzędzie do budowania relacji dłużnik-wierzyciel, pomoże przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i stanowić będzie zabezpieczenie przed indywidualnymi kryzysami finansowymi spowodowanymi zdarzeniami losowymi - napisano w komunikacie.

Droga konsumenta do upadłości

1. Konsument składa wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości.
2. Sąd bada, czy nie zachodzą przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości (określone w art.4913 ).
3. Jeśli nie zachodzą takie przesłanki, sąd ogłasza upadłość i prowadzi postępowanie upadłościowe (tzn. likwiduje majątek konsumenta, sporządza plan podziału, zaspokaja zobowiązania wierzycieli).
4. Sąd wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli konsumenta, określające warunki spłaty zobowiązań konsumenta, które nie zostały zaspokojone na podstawie planu podziału oraz określa, jaka część zobowiązań konsumenta (po wykonaniu planu spłaty) zostanie umorzona.