Minister Aleksander Grad wskazał cztery kwestie, przeciwko którym opowiedział się Prezydent Lech Kaczyński, wetując nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Po pierwsze, przeciwko jawności procesów prywatyzacyjnych, czego przykładem byłaby publicznie dostępna Karta Prywatyzacji. Po drugie przeciwko prawom pracowników do akcji w wielu sektorach polskiej gospodarki. Regulacje zawarte w zawetowanej ustawie pozwalałyby rozszerzyć krąg osób uprawnionych do akcji w ramach 15% puli należnej pracownikom, co dotyczyłoby około 100 000 pracowników energetyki, kilkudziesięciu tys. PGNiG, czy RUCH. Po trzecie przeciwko samorządom, które dzięki tej ustawie mogłyby łatwiej przejmować odpowiedzialność za spółki Skarbu Państwa, które wpisują się w zadania samorządowe, a tym samym lepiej nimi zarządzać. Po czwarte przeciwko jawności zasad przyznawania i wysokości wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa. Dzięki tej ustawie informacja o wysokości wynagrodzeń zarządów państwowych spółek byłaby publicznie dostępna.

Mam wrażenie, że Pan Prezydent chce wspierać patologię, która płynie z dzisiejszej "ustawy kominowej". Obecna ustawa powoduje, że powstały całe mechanizmy jej obchodzenia, poprzez tworzenie gigantycznej ilości spółek zależnych, w których zasiadali i zasiadają członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa. Dzisiejszym wetem Pan Prezydent uznał że taka ustawa - bardzo droga i patologiczna - dalej będzie funkcjonowała - podkreślił Aleksander Grad.

Minister Skarbu przypomniał, że na Komisji Trójstronnej 15 i 22 lipca związki zawodowe zgodziły się ze stroną rządową, aby zlikwidować dwa anachronizmy polskiej gospodarki rynkowej - "ustawę kominową" i "ustawę o negocjacyjnym systemie wynagradzania", w której znajdują się wskaźniki wzrostu wynagrodzeń dla pracowników spółek państwowych. Odnośnie tej ostatniej Minister Grad zaznaczył, iż: Zapowiedzieliśmy, że zostanie ona przyjęta przez Sejm w takim czasie, aby mogła wejść w życie od 1 stycznia 2009 roku. Ta informacja była przekazana do Pana Prezydenta zarówno przez Premiera Pawlaka, jak i przeze mnie za pośrednictwem Pana ministra Kamińskiego. To było publiczne zobowiązanie Rządu i szkoda, że Pan Prezydent nie uwzględnił tego przy podejmowaniu decyzji o zawetowaniu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

Będę zachęcał Sejm, aby odrzucić to weto - podsumował Minister Aleksander Grad.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa