Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że podczas prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego zajmie się kwestią wprowadzenia obowiązkowego zastępstwa procesowego dla osób chorych psychicznie. Chodzi o sprawy dotyczące przymusowego umieszczenia ich w szpitalu psychiatrycznym.

Na problem braku przymusu adwokackiego w takich sprawach zwracała uwagę rzecznikowi praw obywatelskich Naczelna Rada Adwokacka. Rzecznik skierował wystąpienia do ministerstw: Zdrowia i Sprawiedliwości. Zgodnie z dziś obowiązującymi przepisami (art. 48 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego) sąd może dla takich osób ustanowić adwokata z urzędu, nawet jeśli nie złożą one takiego wniosku. Warunkiem jest tu uznanie przez sąd, że adwokat jest choremu psychicznie potrzebny, a ze względu na stan zdrowia nie jest on w stanie sam złożyć odpowiedniego wniosku. Zdaniem resortu sprawiedliwości  taka gwarancja jest wystarczająca.
Naczelna Rada Adwokacka, rzecznik praw obywatelskich i resort zdrowia wskazują natomiast, że ze względu na stan zdrowia chorego psychicznie ustanowienie adwokata powinno być obowiązkowe w każdej sytuacji. Nie powinno zależeć od oceny sądu.
Źródło: Rzeczpospolita