Rosnąca siła złotego wobec euro i dolara staje się coraz większą barierą wymiany gospodarczej z zagranicą. Odpowiedzią rządu na taką sytuację jest przyjęcie przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy prawo dewizowe, która znosi zasadę walutowości w Polsce, zakładającą przeprowadzanie takich transakcji jedynie w walucie polskiej. Tym samym zrezygnowano z utrudniającego wymogu uzyskiwania indywidualnego zezwolenia dewizowego, udzielanego każdorazowo przez prezesa NBP. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Zdaniem ekspertów jest to jedno z kluczowych działań mających na celu wyjście naprzeciw potrzebom przedsiębiorców.

Projektowane przepisy służyć będą przedsiębiorcom, a głównie eksporterom, dla których rozliczanie się w walutach obcych jest bardziej korzystne niż rozliczanie się w złotych. Nowe przepisy ograniczą ryzyko kursowe, ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej oraz wpłyną korzystnie na zwiększenie konkurencyjności naszych eksporterów na rynkach Unii Europejskiej. W przypadkach, gdy ustawa, orzeczenie sądowe lub czynności prawne nie stanowią inaczej, przeliczanie zobowiązań pieniężnych w walutach obcych na złote odbywać się będzie według średniego kursu NBP, z dnia wymagalności roszczenia. Jednocześnie, w przypadku zwłoki dłużnika, wierzyciel będzie mógł żądać zapłaty w walucie polskiej według jej wartości z dnia, w którym zapłata jest dokonywana.

Nowelizacja prawa dewizowego jest jedną z ponad 20 ustaw „Pakietu na Rzecz Przedsiębiorczości”, których głównym celem jest tworzenie przyjaznego prawa gospodarczego. Przedstawione w nowelizacji propozycje zostały wypracowane w ramach grupy międzyresortowej, w której skład wchodzą m.in. Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Grupie przewodniczy wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

(Źródło:CIR/KW)