Rejestr zwierząt gospodarskich (IRZ) prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy on bydła, owiec, kóz i świń, w oparciu o zgłoszenia składane przez posiadaczy zwierząt. System ten jest wykorzystywany w szczególności do ustalenia miejsc pobytu i przemieszczania się zwierząt.

Zmiana przepisów krajowych jest konieczna ze względu na przyjęcie przez Komisję Europejską bardziej szczegółowych rozwiązań dotyczących systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych, niż te, które obowiązywały dotychczas. Do zwierząt koniowatych oprócz koni zalicza się zebry i osły.

Nowe przepisy będą umożliwiały m.in. czasowe zawieszenie lub cofnięcie uprawnienia do wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla koniowatych w przypadku ich naruszenia. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie regulacji, które określą zarówno tryb upoważnienia do wydawania dokumentów, jak też zawieszenia tych uprawnień. Zapewnią także wydawanie dokumentów w przypadku zawieszenia uprawnień jednemu z podmiotów - wyjaśnia resort rolnictwa.

Według ministerstwa "ponadto konieczne jest wskazanie organów uprawnionych do nadawania i cofania ww. upoważnień. Wprowadzenie tych rozwiązań ma na celu uszczelnienie systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych, w tym przede wszystkim zwiększenie kontroli nad zwierzętami kierowanymi do uboju w celu spożycia przez ludzi i wyeliminowanie z łańcucha żywnościowego wszystkich zwierząt, co do których zachodzą wątpliwości dotyczące ich identyfikacji i ewentualnego zastosowanego leczenia środkami wykluczającymi tuszę zwierzęcia poddanego ubojowi z łańcucha żywnościowego".

 

Wszystkie informacje dotyczące zidentyfikowanych i zarejestrowanych koniowatych na terytorium Polski są gromadzone w rejestrach koniowatych prowadzonych przez upoważnione do tego podmioty, a następnie przekazywane do centralnej bazy danych koniowatych prowadzonej przez Polski Związek Hodowców Koni.

Wykaz tych podmiotów znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa. Resort planuje, że system ten zostanie utrzymany w projektowanej regulacji. (PAP)