Zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz udziela preferencyjnych kredytów dla gmin i ich związków przeznaczonych na finansowanie dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych przewidzianych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Rząd proponuje, aby poza gminami i ich związkami, podmiotami upoważnionymi do uzyskania preferencyjnego kredytu z FRIK, były powiaty i ich związki, jako inwestorzy. Pomoc ta ma trafiać do jednostek samorządu terytorialnego, które nie posiadają odpowiednich środków finansowych na przygotowanie dokumentacji inwestycji komunalnej.

Dodatkowym rozwiązaniem służącym lepszej absorpcji środków unijnych ma być podniesienie maksymalnej kwoty jednego kredytu do 1 mln zł. Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu, chodzi o to, aby objąć wsparciem ze środków Funduszu duże inwestycje komunalne, na które obecnie możliwy do uzyskania kredyt w wysokości 0,5 mln zł, jest niewystarczający do przygotowania kompletnej dokumentacji. Rozszerzony zostanie katalog dokumentów, za przygotowanie których będzie można płacić pieniędzmi z kredytu. Chodzi np. o pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji: przetargowej, przyrodniczej i związanej z ocenami oddziaływania inwestycji na środowisko.

W projekcie nowelizacji wyraźnie zostanie też wskazane, że kredyty z FRIK są przeznaczone na przygotowanie przez inwestorów projektów inwestycji komunalnych przewidywanych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej, a także Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.