Pod koniec czerwca ub. roku Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do Sądu Rejonowego w Mławie akt oskarżenia dotyczący działań kancelarii komorniczej przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia i Michała K., asesora w tej kancelarii. Ze względu na tzw. ekonomikę procesową (wielu świadków pochodzi z okolic Łodzi) sprawę przeniesiono do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia.

Akt oskarżenia objął oprócz Michała K. jeszcze siedem osób, w tym jego rodziców. W przypadku asesora główne zarzuty obejmują przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w trakcie czynności egzekucyjnych. Michałowi K. i jego rodzicom zarzucono także, że działając wspólnie i w porozumieniu, udaremnili wykonanie postanowienia prokuratora o zabezpieczeniu majątkowym.

Pięć pozostałych osób jest oskarżonych o paserstwo i pomocnictwo w działaniach K. Zarzut pomocnictwa asesorowi przedstawiono m.in. Annie K., która kupiła ciągnik Zaremby po zaniżonej cenie, a następnie go sprzedała. Według ustaleń śledztwa, Anna K. współdziała z bliskim znajomym Konradem S. Natomiast Michał K. miał współdziałać z Grzegorzem K., pełniącym funkcję dozorcy mienia w ramach postępowań egzekucyjnych.

Jednym z poszkodowanych był rolnik spod Mławy Radosław Zaremba, który nie był niczyim dłużnikiem. W listopadzie 2014 r. zajęto i odebrano mu ciągnik rolniczy za długi sąsiada. Rolnik natychmiast wniósł skargę na czynność komornika i pozew o zwolnienie ciągnika spod egzekucji. Sąd nakazał wstrzymanie egzekucji, jednak Michał K. w tym samym dniu sprzedał pojazd za połowę jego rzeczywistej wartości. (ks/pap)