Według Damskiego, obiekty majątku kościelnego mogą podlegać egzekucji komorniczej, jednak według uchwały Sądu Najwyższego z 1969 roku jest zapis, który mówi o tym, że obiekty, w którym jest praktykowany kult religijny nie mogą być wystawiane na licytacji.
- Oznacza to, że Katedra Oliwska nie może być sprzedana, ale inne nieruchomości, które są na działce nr 291 mogą podlegać już licytacji - dodał rzecznik.
Chodzi tu o obszar ponad 2 hekratów i między innymi: Siedzibę Kurii Metroplitalnej, Muzeum Diecezjalne, Archiwum Archidiecezji czy Gdańskie Seminarium Duchowne.
W latach 2004-2006 komornik licytował już majątek gdańskiej kurii. Sprzedano wtedy maszyny wydawnictwa Stella Maris i samochody.- Oznacza to, że Katedra Oliwska nie może być sprzedana, ale inne nieruchomości, które są na działce nr 291 mogą podlegać już licytacji - dodał rzecznik.
Chodzi tu o obszar ponad 2 hekratów i między innymi: Siedzibę Kurii Metroplitalnej, Muzeum Diecezjalne, Archiwum Archidiecezji czy Gdańskie Seminarium Duchowne.
W latach 2004-2006 komornik licytował już majątek gdańskiej kurii. Sprzedano wtedy maszyny wydawnictwa Stella Maris i samochody.
Hipoteka działki została obciążona w latach 2004-2005 na poczet kredytów zaciągniętych w Kredyt Banku. Do dziś dług ten nie został spłacony - a tymczasem Sąd Okręgowy w Gdańsku nakazał nakazał diecezji gdańskiej zwrócić skarbowi państwa 6,7 mln zł za rozliczenia wydawnictwa Stella Maris z VAT. Wyrok ten oznacza, że sytuacja finansowa diecezji staje się bardzo trudna.
Komornik nie może zlicytować katedry
- W hipotece księgi wieczystej archidiecezji gdańskiej wpisu dokonał Kredyt Bank. Nie ma postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. Na razie wierzyciel o to nie wystąpił - poinformował Robert Damski, rzecznik Rady Izby Komorniczej w Gdańsku.