Jak przypomina w wydanej właśnie książce pt. Komornik a podatek VAT, w interpretacji z 9 czerwca 2015 r., nr PT1.050.1.2015.LJU.19, Minister Finansów uznał, że „wykonywane przez komorników czynności należy uznać za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług świadczenie usług, za wynagrodzeniem. Jednocześnie do tych czynności nie ma zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, a zatem podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że wyjaśnienia zawarte w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 30 lipca 2004 r., nr PP10-812-802/04/MR/1556PP (Dz. Urz. Ministra Finansów z 10 sierpnia 2004 r., Nr 10, poz. 93), są nieaktualne”.
Jak pisze Adam Bartosiewicz, od 1 października 2015 r. komornicy sądowi stanęli zatem przed zupełnie nowym wyzwaniem – próbą wkomponowania VAT w swoją działalność. Z uwagi na specyfikę ich czynności problemów powstaje tutaj co niemiara, by wymienić choćby najważniejsze: – czy komornik może skorzystać ze zwolnienia z VAT; – kiedy wystawiać faktury, a kiedy odprowadzać podatek; – komu wystawiać faktury i czy zawsze jest to obowiązkowe; – w jaki sposób liczyć podatek – w kwocie opłaty czy od kwoty opłaty; – czy otrzymywane zaliczki na poczet wydatków też podlegają VAT; – czy można odliczyć VAT od wydatków poniesionych przed 1 października 2015 r., a jeśli tak to od jakich. Na te problemy oraz inne zagadnienia związane z rozliczaniem VAT stara się udzielić odpowiedzi autor tej publikacji. I wyraża nadzieję, że będzie ona pomocą dla komorników, zwłaszcza na początku ich zmagań z VAT.
Jak podkreśla wydawca, w publikacji omówiono zagadnienia związane z opodatkowaniem komorników podatkiem od towarów i usług. Od 1 października 2015 r. komornicy sądowi stanęli przed nowym wyzwaniem - próbą wkomponowania VAT w swoją działalność. Z uwagi na specyfikę wykonywanych przez nich czynności powstaje szereg związanych z tym problemów i wątpliwości.
Autor stara się udzielić odpowiedzi m.in. na pytania:
czy komornik może skorzystać ze zwolnienia z VAT,
kiedy wystawiać faktury, a kiedy odprowadzać podatek,
komu wystawiać faktury i czy zawsze jest to obowiązkowe,
w jaki sposób liczyć podatek - w kwocie opłaty czy od kwoty opłaty,
czy otrzymywane zaliczki na poczet wydatków podlegają VAT,
czy można odliczyć VAT od wydatków poniesionych przed 1 października 2015 r., a jeśli tak, to od jakich.
Zdaniem wydawcy, książka przeznaczona jest przede wszystkim dla komorników. Zainteresuje również pracowników biur rachunkowych oraz doradców podatkowych.
Więcej o publikacji>>>