Krajowa Rada Komornicza wspólnie z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych, która obecnie zrzesza kilkadziesiąt kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, zaangażowała się w edukację prawną konsumentów, szczególnie w tych tematach, które są istotne z punktu widzenia interesu społecznego, czyli egzekucji sądowej.
-Jesteśmy przekonani, że nabycie odpowiedniej świadomości prawnej uchroni wiele osób przed postępowaniem egzekucyjnym, a z drugiej strony pozwoli wierzycielom skutecznie dochodzić swoich roszczeń.- podkreśla Rafał Fronczek prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Źródłem wiedzy na temat procedury egzekucyjnej ma być opracowana i wydana zarówno drukiem, jak i w wersji elektronicznej przez Krajową Radę Komorniczą i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych publikacja „Przewodnik po postępowaniu egzekucyjnym”.
To pierwszy poradnik, który w kompleksowy i czytelny sposób prezentuje przebieg postępowania egzekucyjnego, dedykowany stronom biorącym udział w tym elemencie wymiaru sprawiedliwości.
Publikacja została podzielona na dwie zasadnicze części – prezentujące prawa i obowiązki dłużnika oraz wierzyciela. Wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń za pośrednictwem komornika lub firmy, profesjonalnie zajmującej się odzyskiwaniem wierzytelności. – Dla wielu firm ważne jest powierzanie tego zadania podmiotowi, który dysponuje odpowiednim zapleczem kadrowym oraz posiada wypracowane procedury postępowania i standardy ochrony danych osobowych. Jeśli jest nim Członek KPF to, co nawet ważniejsze, funkcjonuje w oparciu o kodeks etyczny, którym są Zasady Dobrych Praktyk Windykacyjnych – ocenia mecenas Marcin Czugan, dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego KPF.
Obie organizacje chcą, aby Przewodnik pomógł zrozumieć zasady postępowania egzekucyjnego i służył jako pomoc w uniknięciu poważnych kłopotów. Dzięki Przewodnikowi poszczególne strony postępowania egzekucyjnego dogłębnie poznają prawa im przysługujące, tak aby umieć z nich korzystać.
Dowiedz się więcej z książki | |
Status ustrojowy i procesowy komornika sądowego
|