Komórki macierzyste nie na sprzedaż

Komórki macierzyste mają coraz większe znaczenie w leczeniu chorób. Na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego przedstawione zostaną sposoby na zwiększenie rezerw komórek macierzystych i krwi pępowinowej. Chodzi o wprowadzenie uregulowanego oraz nieodpłatnego systemu.

Brytyjska deputowana Marina Yannakoudakis (Konserwatyści i Reformatorzy), która z ramienia PE zajmuje się tą tematyką podkreśla, że darowizna komórek macierzystych powinna być dobrowolna oraz prowadzona nieodpłatnie.

Bardzo ważna jest również rola krwi pępowinowej, z której pochodzą komórki macierzyste. Istnieją dowody, że komórki te mogą mieć przydatne zastosowanie w leczeniu różnych chorób, w tym chorób dziedzicznych. "W celu zwiększenia zapasów oraz dostępności krwi pępowinowej powinny zostać zastosowane wspólne normy w bankach krajowych i prywatnych" - wyjaśnia Yannakoudakis.

Brytyjska posłanka wierzy, że do ostatniego orzeczenia USA umożliwiającego sprzedaż komórek macierzystych krwi powinno podchodzić się z dystansem. Stwierdza, że darowizna powinna być przeprowadzana na zasadzie dobrowolnego oraz nieodpłatnego aktu.

Źródło: www.europarl.europa.eu, stan z dnia 10 września 2012 r.

Data publikacji: 10 września 2012 r.