- Zmiana przepisów pozwoli domknąć luki prawne i zapewni egzekwowanie dobra dziecka w sytuacjach kryzysowych – powiedziała po posiedzeniu szefowa Komitetu Beata Szydło.
Pakiet zmian legislacyjnych, przygotowanych przez ministerstwo sprawiedliwości, ma na celu usprawnienie postępowań sądowych w sprawach międzynarodowego uprowadzania lub zatrzymywania dzieci. Od 27 sierpnia 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy, które wprowadzą m.in. sądownictwo specjalistyczne dla tego typu spraw. Sędziowie orzekający będą musieli wykazać się pogłębioną wiedzą i doświadczeniem w zakresie międzynarodowego prawa rodzinnego i biegle posługiwać się językami obcymi. W obu instancjach sprawa będzie trwać maksymalnie po 6 tygodni, a orzeczenia będą wykonalne dopiero po uprawomocnieniu.
- Z roku na rok rośnie liczba spraw o uprowadzenie. W 2016 było ich 190, rok później już 268. Problem narasta, dlatego konieczne było podjęcie zdecydowanych kroków mających na celu ochronę fundamentalnego w tych sprawach dobra dziecka – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Polska wystąpiła też z inicjatywą wprowadzenia zmian w prawodawstwie unijnym. Propozycja polega na obowiązku informowania przez wszystkie kraje członkowskie o rozpoczęciu postępowania z udziałem polskiego dziecka, które wymaga umieszczenia w rodzinie zastępczej. Polska wnioskuje też o zapewnienie, by umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej było zgodne z jego korzeniami, językiem, kulturą oraz religią. Zdaniem resortu sprawiedliwości polska propozycja spotkała się z aprobatą części państw Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.
Komitet rządu popiera zmiany dot. ochrony dzieci
Zwiększenie ochrony polskich dzieci w sprawach o uprowadzenie oraz umieszczenie w rodzinie zastępczej za granicą - to główny cel zmian w prawie, którym w środę zajmował się Komitet Społeczny Rady Ministrów.