Czytaj: W środę Sejm prawdopodobnie wybierze nowych sędziów TK>>

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Komitet zrzeszający 28 wybitnych prawników wydał w czwartek uchwałę dotyczącą działań Sejmu i prezydenta wobec Trybunału Konstytucyjnego oraz sposobu ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.
Autorzy oświadczenia stwierdzają, że "nasilające się w ostatnich dniach zjawiska dotyczące konstytucji i obowiązującego porządku prawnego dotyczą naruszania ustrojowej zasady podziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Odmawianie przez prezydenta zaprzysiężenia sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego jest naruszeniem zasad legalności działania władzy publicznej i podziału władz. Komitet obawia się, że może to prowadzić do "zmiany ustroju politycznego" opartego dziś na podziale i kontrolowaniu się władz, która to zasada jest "mechanizmem blokującym tendencje totalitarne".

Czytaj: Eksperci PiS zgodni: październikowy wybór sędziów TK wadliwy>>

Komitet ocenia, że nowelizacja ustawy o TK, którą przeprowadził PiS, "dotknięta jest poważnymi wadami konstytucyjnymi", m.in. przy jej przyjmowaniu naruszono tryb uchwalania ustaw. Zawarty w nowelizacji zapis o odebraniu mandatu do sprawowania funkcji prezesa i wiceprezesa TK jest "niedopuszczalny konstytucyjnie". A ostatnimi uchwałami Sejmu o unieważnieniu wyboru sędziów "wprowadzono pozaustawową przesłankę wygaśnięcia mandatu sędziego TK".

Czytaj: Zoll: Sejm powinien wstrzymać się z wyborem sędziów do wyroku TK>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł